Kolombiya Hakkında

Kolombiya Hakkında

Kolombiya ya da resmî adıyla Kolombiya Cumhuriyeti , Güney Amerika'da yer alan bağımsız bir cumhuriyettir.
Ülke 32 Departamento ve başkenti ilçesi adı verilen eyaletlerden oluşur. Başkenti Bogotá'dır.
Kolombiya kuzeyinde Karayip Denizi; doğusunda Venezuela ve Brezilya; güneyinde Peru ve Ekvador;
batısında ise Büyük Okyanus vePanama ile çevrilidir. Denizde, Kolombiya komşuları ABD Panama Costa Rica Jamaika.
Kolombiya'nın iklimi bölgelere göre çeşitlilik gösterir. Vadilerde tropik, yüksek kesimlerde ise ılıman
iklim özellikleri görülmektedir. Sıcak iklim kuşağında yer alan ülke dağlarının doruklarında her zaman kar vardır.
1948 ila 1953 arasında Kolombiya içinde büyük karışıklıklar yaşandı. Violencia adını alan şiddet olayları meydana geldi.
1950 yılında muhafazakar Mariano Ospina Pérez boşalan iktidarı devralan bir başka muhafazakar olan Laureano Gómez vekili
Roberto Urdaneta ile birlikte katı bir yönetim sergiledi. Üç yıllık görev sırasında 80.000 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.
Violencia 1963 yılına kadar sürdü. Bu zaman zarfında 200.000 kişi öldü. Violencia'ya karşı solcu gerilla grubu FARC mücadele etti.
Ülkedeki karışıklıklar sebebiyle 12 ağustos 2002'de Başkan Álvaro Uribe Vélez 90 günlük olağanüstü hal ilan etti.
Ülkede 28 mayıs 2006 gününde yapılan seçimlere başkan Álvaro Uribe Vélez, liberal Horacio Serpa, sol PDA'lı
Carlos Gaviria ve Bogotá Eski Belediye Başkanı Antanas Mockus adaylıklarını koydular. Seçime katılım oranı sadece % 45,11'di.
Başkanlığa tekrar seçilen Álvaro Uribe Vélez % 62 oranında Kolombiya için rekor sayılan oy aldı.
Ekim 2006'da yapılan nüfus sayımında 1.141.748 km'lik Kolombiya topraklarında 41.966.004 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.
Nüfusun % 60'ını İspanyol ve yerli karışımı mestizolar, % 20'sini İspanyol kökenli beyazlar, % 14'ünü Avrupalı-Afrikalı karışımı
mulattolar oluşturmaktadırlar. Kıyı kesimlerinde Afrokolombiyalılar yaşamaktadırlar.Diğer etnik gruplar arap asıllı Lübnan'lı Kolombiyalılar oluşturur.

Kolombiya ya da resmî adıyla Kolombiya Cumhuriyeti , Güney Amerika'da yer alan bağımsız bir cumhuriyettir.Ülke 32 Departamento ve başkenti ilçesi adı verilen eyaletlerden oluşur. Başkenti Bogotá'dır. Kolombiya kuzeyinde Karayip Denizi; doğusunda Venezuela ve Brezilya; güneyinde Peru ve Ekvador;batısında ise Büyük Okyanus vePanama ile çevrilidir. Denizde, Kolombiya komşuları ABD Panama Costa Rica Jamaika.Kolombiya'nın iklimi bölgelere göre çeşitlilik gösterir.

Vadilerde tropik, yüksek kesimlerde ise ılımaniklim özellikleri görülmektedir. Sıcak iklim kuşağında yer alan ülke dağlarının doruklarında her zaman kar vardır.1948 ila 1953 arasında Kolombiya içinde büyük karışıklıklar yaşandı. Violencia adını alan şiddet olayları meydana geldi.

1950 yılında muhafazakar Mariano Ospina Pérez boşalan iktidarı devralan bir başka muhafazakar olan Laureano Gómez vekiliRoberto Urdaneta ile birlikte katı bir yönetim sergiledi. Üç yıllık görev sırasında 80.000 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.Violencia 1963 yılına kadar sürdü. Bu zaman zarfında 200.000 kişi öldü. Violencia'ya karşı solcu gerilla grubu FARC mücadele etti.Ülkedeki karışıklıklar sebebiyle 12 ağustos 2002'de Başkan Álvaro Uribe Vélez 90 günlük olağanüstü hal ilan etti.

Ülkede 28 mayıs 2006 gününde yapılan seçimlere başkan Álvaro Uribe Vélez, liberal Horacio Serpa, sol PDA'lıCarlos Gaviria ve Bogotá Eski Belediye Başkanı Antanas Mockus adaylıklarını koydular. Seçime katılım oranı sadece % 45,11'di.Başkanlığa tekrar seçilen Álvaro Uribe Vélez % 62 oranında Kolombiya için rekor sayılan oy aldı.Ekim 2006'da yapılan nüfus sayımında 1.141.748 km'lik Kolombiya topraklarında 41.966.004 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.Nüfusun % 60'ını İspanyol ve yerli karışımı mestizolar, % 20'sini İspanyol kökenli beyazlar, % 14'ünü Avrupalı-Afrikalı karışımımulattolar oluşturmaktadırlar. Kıyı kesimlerinde Afrokolombiyalılar yaşamaktadırlar.Diğer etnik gruplar arap asıllı Lübnan'lı Kolombiyalılar oluşturur.